Burnos higiena

Burnos higiena

Ištrauka iš knygos „Nauja Era Artėja” – „Išmintis yra brangesnė už deimantus, su ja nesulyginama visa, ko galima trokšti“ (Pat. 8:1-11).
Skaityti e-knygą apie dabartinius ir būsimus laikus, saviugdą, priklausomybes, pinigus, manifestaciją, Dievo išmintį nemokamai arba Pirkti knygą

Aš esu gyvenime „prarūkęs“ savo dantis, nes apie 20 metų rūkiau cigaretes (2020m. Dievas ir Jėzus išlaisvino mane nuo šios priklausomybes – šlovė Jiems už šį nuostabų stebuklą), tačiau nors visą gyvenimą lankiausi pas odontologus vieninteliai patarimai, kurių sulaukiau buvo valyti dantis du kartus dienoje ir naudoti minkštą dantų šepetėlį. Aš pasistengsiu būti naudingesnis jums ir pateiksiu šiuos žymiai vertingesnius patarimus, kad nebūtų poreikio vaikščioti pas dantistus :

· Burnos skalavimo skystis : jis gali turėti fluorido, alkoholio arba būti rūgštinis. Visi šie veiksniai kenkia jūsų dantims ar organizmui ir sunku rasti burnos skalavimo skystį be šių savybių. Todėl aš vietoj burnos skalavimo skysčio teikiu pirmenybę burnos skalavimui su kokosų aliejumi, nes jis nenužudo gerųjų bakterijų ir ypač gerai apsaugo dantis, man atrodo tai yra žymiai geriau nei burnos skalavimo skysčiai, nes tai yra natūrali alternatyva. Kuomet skalauju burna su kokosų aliejumi pastebėjau, kad man beveik nebereikia valyti liežuvio, o skalaujant su cheminiais burnos skalavimo skysčiais jie nebuvo tokie galingi, kad apvalytų ir liežuvį.
Kaip skalauti burną su kokosų aliejumi ?

Įdėkite vieną valgomąjį šaukštą kokosų aliejaus į burną ir skalaukite ją 15-20 min. Po to viską išspjaukite į šiukšlių dėžę (ne kriauklę, kad neužsikimštų) ir išskalaukite burną su vandeniu. Tuomet išsivalykite dantis (naudokite kitą dantų šepetėlį nei dieninį) su dantų pasta ir šepetėliu. Naudokite tik organinį ekologišką nerafinuotą kokosų aliejų.

Daugiau informacijos Google „How to swish coconut oil ?“

· Kaip reikia valyti dantis ? Svarbiausia „nebrūžinti“ horizontaliai, nes taip gali atsitraukti dantenos. Reikia valyti dantis pakreipus dantų šepetėlį 45% kampu ir sukant jį ratu arba reikia valyti vertikaliai, tačiau valant vertikaliai svarbu paminėti, kad negalima naudoti vienodo valymo stiprumo į abi puses. Pvz. jeigu valome viršutinius dantis reikia „šluoti“ į apačią (nuo dantenų), tuomet neprieis maisto likučių po dantenomis. O jeigu valome apatinius dantis, tuomet reikia „nušluoti“ stipriau einant iš apačios į viršų (nuo dantenų). Vienu žodžiu reikia „šluoti“ viską. Arba kaip minėjau kitas būdas – sukti dantų šepetėlis sukamaisiais judesiais ratu. Naudokite tik minkštą dantų šepetėlį. Nereikia naudoti daug dantų pastos – užtenka žirnio dydžio kiekio. Dantų šepetėlį reikia keisti kas tris mėnesius. Nepamirškite valyti dantų ir iš vidinės pusės. Beje, kai sakau, kad reikia laikyti dantų šepetėlį 45 laipsnių kampu štai ką turiu omenyje :

Kaip valyti dantis ?

Paveikslėlis panaudotas iš Odontologijos Klinikos Denta Youtube video.

· Jeigu geriate kavą ar žalią arbatą – naudokite šiaudelį, kad nepatamsėtų dantys ar būtų mažiau dėmių.

· Ksilitolio guma : kramtant šią guma ji pagamina jūsų burnoje seilių, kurios remineralizuoja dantis ir atsikrato blogųjų bakterijų. Kramtykite po valgio ir negerkite po to vandens bent 30-60 min. Jeigu turite naminių gyvūnų pirkite pastiles, o ne kramtomąją gumą, kad išvengti nelaimių. Ksilitolį galite pirkti internetu pvz. ksilitolis.eu

· Jeigu jūsų dantų emalis yra pažeistas arba prevencijai naudokite remineralizuojančią dantų pastą be fluoro – tokių galima rasti specializuotuose parduotuvėse pvz. manoemalis.lt

· Fluoridas / Fluoras : užtikrinkite, kad jūsų dantų pasta ar skalavimo skystis neturėtų fluorido / fluoro. Ieškokite dantų pastos su „fluoride free“ užrašu, tai reiškia, kad joje nėra fluorido. Beje, jo dažnai būna ir burnos skalavimo skysčiuose. Fluoridas ir fluoras yra ta pati medžiaga, tiesiog fluoridas yra kilęs iš angliško žodžio, o fluoras yra lietuviškas vertimas.

· Naudokite vandens irigatorių (pvz. Waterpik.lt), kad pašalintumėte maisto likučius iš tarpdančių. Tačiau naudokite tik pačia silpniausia srove.

· Vandenilio peroksidas / „Baking soda“ : šios gali būti labai galingos terapijos, bet jos nėra be rizikų – pvz. jeigu naudojate per didelės koncentracijos vandenilio peroksidą jūs galite pažeisti emalį. Lygiai taip pat jei per stipriai brauksite šepetėliu su „baking soda“ galite irgi pažeisti emalį. Geriau naudoti dantų pastas, kurios jau turi šiuos produktus savo sudėtyje negu pačiam žaisti su dozėmis, tačiau užtikrinkite, kad ta dantų pasta neturi fluorido.

· Rūgštingumas pH : maisto ir gėrimų rūgštinis pH yra pagrindinė dantų problemas sukelianti priežastis. Venkite rūgštinių produktų tokių kaip cukrus, Coca-cola, picos, burgeriai, apdorotas maistas, t.t. Valgykite 80% šarminį maistą tokį kaip žalios daržovės, vaisiai pvz. avokadai, agurkai, brokoli, t.t.

· Visiškai pašalinkite cukrų iš savo dietos.

· Kas 6 mėnesius atlikite burnos higienos procedūrą pas burnos higienistę. Ji taip pat patikrins ar nereikia taisyti kokių dantų.

· Turėkite atskirą dantų šepetėlį rytui, dienai ir vakarui, kad jie galėtų išdžiūti. Galima nusipirkti specialų pvz. „nano silver“ dantų šepetėlį su sidabro dalelėmis.

· Stenkitės kiek įmanoma apsivalyti dantis po kiekvieno valgio, kad neliktų maisto likučių.

· Yra kontroversiškos informacijos dėl dantų „floss’inimo“ siūlais – man atrodo žymiai geriau naudoti vandens irigatorių tarpdančiams valyti.

Į viršų